GOSPODARKA

LOKALNA PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ

Wpływy z PIT i CIT na mieszkańca w 2022 r.

1 054

-1,01%

do roku 2021

1 256

Liczba podmiotów gospodarczych działających na terenie miasta w 2022 r.

85

Liczba nowych osób prowadzących działalność gospodarczą wpisanych do REGON

86

Liczba osób prowadzących działalność gospodarczą wypisanych z REGON

Podatki dla przedsiębiorców obowiązujące w 2022 r.

Utrzymanie niższych niż maksymalne stawek podatku od środków transportowych na terenie Miasta Hajnówka stanowi wyraz dążenia władz do zwiększania potencjału gospodarczego miasta. Wysokość obowiązujących stawek zapewnia stabilność finansową miasta, a przy tym gwarantuje możliwość dalszego rozwoju.

Dominującą pozycję wśród branż zajmuje handel (głównie małe przedsiębiorstwa zatrudniające do 10 osób, ok. 330 podmiotów), a następnie przetwórstwo przemysłowe (ok. 220 podmiotów)

W mieście funkcjonują przedsiębiorstwa oferujące znane i cenione już na całym świecie m. in. parkiety, meble, schody produkowane z drewna. Zagraniczne rynki podbijają produkowane w Hajnówce suszarnie, kotły i parzelnie do drewna. Produkty lokalne to hajnowski marcinek, sery z Puszczy Białowieskiej, twaróg hajnowski, masło Extra z Hajnówki, miód Lipiec Białowieski, piwo rzemieślnicze, konfitury Matecznik, swojskie wędliny przygotowane tradycyjnymi metodami, pieczywo Podolszyńskich oraz hajnowski olej.

Program "Wsparcie w zakładaniu działalności".

Wsparcie w zakładaniu działalności

Zgodnie z art. 8 ust. ustawy o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy (Dz. U. 2022, poz. 541) w 2022 r. pracownicy Referatu Polityki Gospodarczej rozpatrzyli 332 wnioski, które następnie po weryfikacji treści, przekształceniu na formę dokumentu elektronicznego przesłano do CEIDG.

Tereny inwestycyjne

Aktualne oferty dotyczące terenów inwestycyjnych na terenie Miasta Hajnówka są zamieszczone:

W ramach obsługi inwestorów w 2022 r. pracownicy Urzędu Miasta organizowali spotkania z inwestorami zainteresowanych zakupem gruntów prywatnych w Mieście Hajnówka.

W 2022 r. ogłaszane były 3 przetargi na sprzedaż terenów inwestycyjnych położonych na terenie Miasta Hajnówka. Do przetargu na teren inwestycyjny przeznaczony w planie zagospodarowania przestrzennego Miasta Hajnówka pod zabudowę usługową wraz z drogą wewnętrzną nie wpłynęła żadna oferta. Przetarg nie został rozstrzygnięty z powodu braku ofert.

Natomiast w przypadku drugiego terenu inwestycyjnego przeznaczonego w planie zagospodarowania przestrzennego Miasta Hajnówka pod zabudowę obiektów przemysłowych, składów i magazynów połączonych z zabudową usługową został ogłoszony w listopadzie 2022 r. termin przetargu ustalona na dzień 16 stycznia 2023 r.

Oferta terenów inwestycyjnych Gminy Hajnówka jest zamieszczana na stronie Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. 

Podstrefa Hajnówka dysponuje powierzchnią 3,141 ha.

Zdjęcie mapki na stronie Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

INSTRUMENTY WSPRACIA DLA PRZEDSIĘBIORCÓW W RAMACH SSSE

Wejście w życie ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o wspieraniu nowych inwestycji uruchomiło nowy instrument wsparcia przedsiębiorców. Inwestując na gruntach publicznych i prywatnych, przedsiębiorcy mogą skorzystać z ulgi podatkowej na podstawie decyzji o wsparciu nowej inwestycji w ramach Polskiej Strefy Inwestycji. Dla obszaru, który został przypisany Suwalskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej S.A. (rozporządzenie Ministra Przedsiębiorczości i Technologii z dnia 29 sierpnia 2018 r. w sprawie ustalenia obszarów i przypisania ich zarządzającym) decyzję o wsparciu w imieniu ministra właściwego do spraw gospodarki wydaje  Suwalska Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A.

Przedsiębiorca, inwestujący na obszarze zarządzanym przez SSSE S.A., może skorzystać z pomocy publicznej w formie zwolnienia z podatku dochodowego po uzyskaniu decyzji o wsparciu. Warunkiem skorzystania z pomocy publicznej jest zrealizowanie nowej inwestycji.

Wysokość pomocy publicznej na terenie Hajnówki wynosi:

poniesionych kosztów kwalifikowanych.

Log Polskiej Strefy Inwestycyjnej/Suwalska Specjalna Strefa Ekonomiczna.
Plakat "I śniadanie biznesowe".

I śniadanie biznesowe

Celem śniadań biznesowych jest m.in. wypracowanie formuły współpracy pomiędzy miastem i przedsiębiorcami, poznanie ich oczekiwań względem kierunku rozwoju Hajnówki i decyzji podejmowanych przez samorząd. 

I śniadanie biznesowe odbyło się we wrześniu. Zorganizowała je Podlaska Fundacja Rozwoju Regionalnego. W spotkaniu wzięli udział również eksperci ze Związku Miast Polskich. 

Spotkanie otworzyło serię śniadań biznesowych. W trakcie dyskusji omówiono m.in. główne kierunki rozwoju Hajnówki z perspektywy lokalnych przedsiębiorców.

Zdjęcie osób zebranych na spotkaniu.
Zdjęcie mężczyzny mówiącego przez mikrofon.

II Śniadanie biznesowe

Drugie śniadanie biznesowe poświęcono problemowi rosnących cen energii.

Wzięło w nim udział ponad 30 przedsiębiorców z Hajnówki.  O tym, jakie metody oszczędności mogą zastosować przedsiębiorcy w swoich firmach opowiadali eksperci. Udzielili praktycznych porad, a na temat opłacalności instalacji fotowoltaicznej oraz tego, czym się kierować przy wyborze wykonawcy usługi mówił Paweł Kostiuczuk z firmy Z.I.P.E. Podczas śniadania biznesowego eksperci mówili też o działaniach Unii Europejskiej na rzecz czystych technologii energetycznych oraz związanych z tym wyzwaniach czekających odbiorców. Mowa np. o jeszcze większym upowszechnieniu energii fotowoltaicznej.

Zdjęcie osób w sali.
Zdjęcie osób zebranych na spotkaniu.

Produkty lokalne

Istotnym elementem projektu "Hajnówka OdNowa" jest Centrum Produktu Lokalnego, którego cel to intensywna promocja produktów lokalnych.  Lokalni producenci będą mogli dokształcić się w zakresie niezbędnych wymagań formalno-prawnych, podatkowych i sanitarnych związanych z wprowadzaniem produktu lojalnego na rynek. Zaplanowano szereg działań związanych z wdrażaniem strategii marki. Odbywać się będą również „Targi śniadaniowe”, kursy i szkolenia z zakresu produkcji lokalnych specjałów opracowanych na tradycyjnych przepisach i recepturach.

Więcej na ten temat w zakładce Hajnówka OdNowa.

Zdjęcie konfitury z malin.
Zdjęcie deski z serem.
Zdjęcie masła.

Szkolenia z komunikacji w social media

Odbyły się dwa szkolenia będące częścią działania "Skuteczny marketing turystyczny, czyli jak promować biznes turystyczny w sieci".

Pierwsze pn. „Social media bez tajemnic. Jak i gdzie reklamować się, by pozyskiwać klientów bez dodatkowych kosztów?” odbyło się 21 listopada. Drugie pn. „Poznaj bezpłatne narzędzia Google, które pomogą Ci w reklamie i organizacji w firmie” odbyło się dzień później, 22 listopada. 

Szkolenia poprowadzili eksperci z Ambitnej Marki. Szkolenia składały się z warsztatów teoretycznych oraz praktycznych. 

Szkolenia z komunikacji w social media.

Mój pomysł na biznes w Hajnówce - konkurs

Celem konkursu było wzbudzenie w młodych ludziach postawy przedsiębiorczej oraz przekonania, że żeby realizować się zawodowo, nie trzeba wyjeżdżać z Hajnówki. 

Konkurs był skierowany do uczniów II i III klas szkół średnich i spotkał się ze sporym zainteresowaniem. W sumie wzięły w nim udział 24 osoby – uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych oraz I i II LO w Hajnówce. Niektórzy pracowali w grupach, inni zaś indywidualnie, a w efekcie powstało 13 biznesplanów. Poprzedziły je szkolenia w zakresie kwestii formalno-prawnych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, marketingu, finansów oraz spotkania z przedsiębiorcami.

Uroczyste rozstrzygnięcie konkursu „Mój pomysł na biznes w Hajnówce” odbyło się w 15 grudnia w Hajnowskim Domu Kultury.

Mój pomysł na biznes w Hajnówce - konkurs.
Laureaci konkursu Mój pomysł na biznes w Hajnówce

zarządzanie przestrzenią

12

Liczba MPZP 

obowiązujących

2 129

Powierzchnia objęta 

MPZP (ha)

100,00%

Powierzchnia miasta 

objęta MPZP

Odpowiednie zarządzanie przestrzenią w mieście ma bardzo duże znaczenie dla utrzymania porządku przestrzennego, a uchwalanie nowych miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego ma korzystne długotrwałe efekty. 

Pełne pokrycie Miasta Hajnówka miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego sprawia, że wyeliminowano konieczność wydawania decyzji o warunkach zabudowy, a procesy inwestycyjne są sprawniejsze. 

Taki stan wpływa pozytywnie na wizerunek miasta oraz zadowolenie mieszkańców.

W 2022 r. została uchwalona 1 zmiana MPZP dla części miasta Hajnówka dla terenów położonych w rejonie ul. Warszawskiej. 

Poniżej znajduje się mapa opracowana w systemie Inspire Hub przedstawiająca pokrycie terytorium Miasta Hajnówka obowiązującymi aktami planowania przestrzennego.

TERENY ZIELONE

Hajnówka położona jest bezpośrednim sąsiedztwie Puszczy Białowieskiej, której zachodnia granica jest również granicą miasta. W czerwcu 2014 r., Komitet Światowego Dziedzictwa, zadecydował o wpisaniu niemal całego obszaru Puszczy Białowieskiej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wniosek w tej sprawie złożyły wspólnie Polska i Białoruś. To jedyny polski obiekt przyrodniczy na liście UNESCO, wyróżniający się walorami przyrodniczymi i historycznymi, gdzie zachowały się ostatnie fragmenty lasu o charakterze pierwotnym. Na uwagę zasługuje także znaczny udział terenów zielonych w strukturze zagospodarowania miasta. 

W Centralnym Rejestrze Form Ochrony Przyrody znajdują się 53 pomniki przyrody oraz 8 użytków ekologicznych na terenie Miasta Hajnówka.

Na terenie miasta zlokalizowany jest jeden Park Miejski przy ulicy Parkowej oraz dwa skwery: Skwer dr Dymitra Wasilewskiego przy ulicy Aleksego Zina oraz Skwer Plutonowego Bierwiaczonka przy ulicy 3 Maja.

Z racji swojego położenia oraz dbałości samorządu i mieszkańców o stan środowiska naturalnego oraz szczególnych uwarunkowań pod względem turystycznym Hajnówka posiada potencjał - co podkreślono w obowiązującej strategii rozwoju - w zakresie:  

23,4

Powierzchnia terenów zieleni (ha)

26,7

Powierzchnia terenów chronionych (ha)

60

Liczba nasadzonych drzew

Zdjęcie drogi wzdłuż lasu.

Obsadzenia miododajnych kwiatów

Ronda znajdujące się na terenie miasta Hajnówka ponownie zostały obsadzone kolorowymi kwiatami. 

Szczególną uwagę przyciąga rondo abp gen. dyw. Mirona Chodakowskiego. Posadzono tam rośliny miododajne, m.in.: werbenę patagońską, miodunkę, tymianek, szałwię, rozchodnik kaukaski oraz chabry. Pomiędzy nimi znajduje się aksamitka, która ma chronić rośliny przed mszycą oraz ślimakami. Dodatkowo, dla podkreślenia znaczenia posadzonych kwiatów, pomiędzy nimi pojawiły się wizerunki pszczółek.

Kolejne dwa ronda obsadzono begonią oraz aksamitką. Na rondzie Błogosławionego Jana Pawła II ułożono dwa dzbany, z których "wylewają się" strumienie białych oraz czerwonych begonii. 

Na rondzie Strażników Puszczy Białowieskiej oprócz wieloletnich traw i rozchodników posadzono aksamitki oraz begonie. Ze względu na niewielki rozmiar ronda Św. Św. Cyryla i Metodego, ustawiono tam konstrukcję kaskadową obsadzoną zwisającą pelargonią.

Zdjęcie ronda z napisem Rośliny Miododajne.
Zdjęcie kwiatów.
Zdjęcie kwiatów na trawniku.
Zdjęcie posągu.