CZYTELNICTWO miejskie
miejska Biblioteki Publicznej im. dr. Tadeusza Rakowieckiego w Hajnówce
2 035
Nowe tytuły
woluminów
84 629
Liczba woluminów
w 2022 r.
441
Nowe tytuły
zbiorów specjalnych
8 087
Liczba zbiorów specjalnych w 2022 r.
3 303
Liczba użytkowników zarejestrowanych
3 021
Liczba aktywnych czytelników
32 667
Liczba odwiedzin w bibliotece
71 793
Liczba wypożyczeń księgozbioru w ciągu roku
Dotacja podmiotowa dla Bibliotek Publicznych w 2022 r.:
942 000 zł
+2,84%
do roku 2021
działalność biblioteki
Biblioteka jest częściowo przystosowana do potrzeb specjalnych grup użytkowników pod względem architektonicznym. Posiada podjazd dla osób niepełnosprawnych. Zarówno drzwi wejściowe do budynku, jak i wewnętrzne, są szerokie i przystosowane do przejazdu osób na wózkach inwalidzkich. Schody wewnętrzne i zewnętrzne oznakowane są kolorem kontrastowym dla osób niedowidzących. Korytarze w budynku są szerokie, co umożliwia bezproblemowe wymijanie się osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Istnieje możliwość zapewnienia asysty bibliotekarza przy wejściu głównym do budynku.
Dostęp do informacji i zasobów bibliotecznych jest możliwy poprzez kontakt telefoniczny, mailowy oraz rezerwację zbiorów on-line. Biblioteka posiada stanowiska komputerowe do obsługi czytelników niepełnosprawnych i niewidomych.
Biblioteka oferuje do wypożyczenia czytaki dla niewidomych oraz książki elektroniczne udostępniane w specjalistycznym formacie dedykowanym czytakom. Niedowidzącym sympatykom tradycyjnej książki w formie papierowej oferujemy szeroki wybór literatury drukowanej dużą czcionką.
Miejska Biblioteka Publiczna w Hajnówce adresuje swoją ofertę do różnych grup wiekowych osób niepełnosprawnych. Przeglądy książek, ich kartkowanie i czytanie, tematyczne lekcje biblioteczne, literackie i regionalne prezentacje multimedialne należą do stałych form pracy biblioteki. Uczestnikami są uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego, uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej i Środowiskowego Domu Samopomocy. Biblioteka współpracuje z Kołem Niewidomych, organizując cykliczne spotkania tematyczne, zaprasza na spotkania autorskie, promocje książek i organizowane uroczystości. Dobra jest również współpraca z Uniwersytetem Trzeciego Wieku. Jego słuchacze są czytelnikami biblioteki, uczestnikami spotkań autorskich, wykładów naukowych, uroczystości okolicznościowych i plenerowych. Osoby starsze otrzymują zaproszenia na uroczystości biblioteczne drogą pocztową lub telefonicznie, aby mogli skorzystać z oferty.
W 2022 r. biblioteka nadal realizowała projekt „Hajnówka dostępna – program dostępności miasta w sferach kultury i turystyki inspirowany rozwiązaniami włoskimi z miasta Matera”. Fakt ten ma wpływ na zwiększenie dostępu do szeroko rozumianej kultury dla osób o szczególnych potrzebach.
Biblioteka zapewnia możliwość zwrotu materiałów bibliotecznych poza godzinami pracy biblioteki dzięki zamontowaniu przed wejściem do budynku wrzutni na książki (tzw. trezora bibliotecznego).
Miejska Biblioteka Publiczna przyjęła realizację zadań ponadlokalnych mocą porozumienia zawartego 26 stycznia 2022 r. pomiędzy Powiatem Hajnowskim a Miastem Hajnówka w sprawie powierzenia Miastu Hajnówka prowadzenia przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Hajnówce zadań powiatowej biblioteki publicznej. Starostwo Powiatowe przekazało dotację w wysokości 10.000,00 zł.
Dotację przeznaczono na: zakup materiałów bibliotecznych, zakup urządzeń i pomocy metodycznych, szkolenie i doskonalenie zawodowe bibliotekarzy, organizację konkursów i spotkań autorskich.
Biblioteka realizowała zadania instrukcyjno-metodyczne poprzez bezpośrednie kontakty bibliotekarzy, informacje i porady udzielane telefonicznie oraz drogą elektroniczną. Instruktaż i zadania metodyczne realizowały: dyrektor, administrator lokalny systemu MAK+ i kierownicy działów. Instruktaż dotyczył zasad selekcji księgozbioru, spraw BHP, form promocji książki, biblioteki i czytelnictwa oraz komputeryzacji i programu MAK+.
Częstotliwość i zakres współpracy wynikał z potrzeb bibliotek gminnych i realizowanych zadań biblioteki powiatowej, w szczególności spraw i zadań merytorycznych oraz sprawozdawczości. Biblioteki gminne przekazywały wymagane sprawozdania cyfrowe i opisowe. Sporządzano zbiorcze sprawozdania do Książnicy Podlaskiej i Starostwa Powiatowego w ramach zadań biblioteki powiatowej.
Pracownicy udostępniania w ramach zadań biblioteki powiatowej wypożyczali materiały biblioteczne mieszkańcom powiatu bez kaucji, co znalazło swoje odzwierciedlenie we wzroście dostępności do różnego typu materiałów bibliotecznych.
Hajnowska biblioteka wraz ze Stowarzyszeniem Bibliotekarzy Polskich zorganizowała w dniu 28 listopada 2022 r. seminarium dla bibliotekarzy powiatu. Głównym jego punktem był wykład na temat genealogicznych poszukiwań przodków. Przedstawione zostały narzędzia i metody niezbędne w trakcie tworzenia drzew genealogicznych.
W ramach realizacji zadań powiatowej biblioteki publicznej dokonano również zakupu literatury pięknej i popularno-naukowej tematycznie lub osobą autora związanej z Podlasiem, literatury popularno-naukowej i naukowej z różnych dziedzin niezbędnej studentom i osobom dokształcającym się z powiatu hajnowskiego. Dokonano również prenumeraty czasopism fachowych podnoszących kwalifikacje zawodowe bibliotekarzy, a także zakupiono publikacje metodyczne niezbędne do prawidłowego katalogowania zbiorów bibliotecznych. Jako pomoc metodyczną do pracy z najmłodszymi czytelnikami zakupiono sztuki teatralne do papierowego teatrzyku Kamishibai.
Zorganizowane zostały również dwa spotkania autorskie z Katarzyną Zyskowską oraz Niną Majewską-Brown.
Biblioteka jest w pełni skomputeryzowana. Wszystkie działy pracują w systemie elektronicznym MAK+. Zakupy materiałów bibliotecznych realizuje się u wydawców za pośrednictwem Internetu, w księgarniach stacjonarnych i internetowych. Opracowanie zbiorów obejmuje ich inwentaryzację, kodowanie, klasyfikację, oznakowanie sygnaturą, wprowadzenie rekordów książek i słów kluczowych oraz przedmiotową, finansową i statystyczną dokumentację. Księgozbiór w całości wprowadzony jest do systemu elektronicznego. Katalog jest dostępny on-line. W ciągu roku do bazy MAK+ wprowadzane są czasopisma archiwalne. Czytelnikom wydaje się karty czytelnika opatrzone kodem kreskowym.
Księgozbiór jest udostępniany w elektronicznym systemie MAK+. System kompleksowo obsługuje czytelników (zobowiązania, udostępnianie, rezerwacje, upomnienia). Inne procesy także odbywają się elektronicznie (ubytki, akcesja czasopism, statystyka). Biblioteka prowadzi swoją stronę internetową www.biblioteka.hajnowka.pl, posiada także fanpage na Facebooku. Stan komputeryzacji jest dobry - 31 komputerów, w tym 19 dostępnych jest dla czytelników (12 w Czytelni dla Dorosłych, 6 w Czytelni dla Dzieci) oraz 1 z klawiaturą dostosowaną dla osób niedowidzących.
Biblioteka wykupiła dostęp do zasobów platformy Legimi - bazy e-booków i audiobooków. W swoich zbiorach posiada również audiobooki, które systematycznie uzupełnia, pamiętając, by wśród nowo zakupionych tytułów zachować różnorodność tematyczną i gatunkową.
Biblioteka współpracuje z wieloma instytucjami i organizacjami realizując wspólne akcje i przedsięwzięcia. Współpracuje z przedszkolami i szkołami z powiatu hajnowskiego, Hajnowskim Domem Kultury, Warsztatem Terapii Zajęciowej, Specjalnym Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym, Środowiskowym Domem Samopomocy, Białowieskim Parkiem Narodowym, Stowarzyszeniem Kulturalnym A La Longue i wieloma innymi. W ramach upowszechniania książki i czytelnictwa zorganizowane zostały spotkania autorskie, akcje czytelnicze, lekcje o książce i bibliotece, wystawy, zajęcia edukacyjne itp.
W bibliotece działają trzy Dyskusyjne Kluby Książki – dla dorosłych, młodzieży i dzieci, a także Klub Miłośników Poezji. Spotkania klubów odbywają się cyklicznie w siedzibie biblioteki. Użytkownicy biblioteki mają również możliwość uczestniczenia w warsztatach genealogicznych odbywających się co dwa tygodnie, zaś pasjonatom fotografii zaproponowaliśmy spotkania w ramach Klubu Fotografii. Informacje o terminach spotkań i warsztatów zamieszczane są na bieżąco na fanpagu i stronie internetowej biblioteki.
W 2022 r. Biblioteka zorganizowała:
7 spotkań DDK dla dzieci,
11 spotkań DDK dla młodzieży,
8 spotkań DDK dla dorosłych,
5 spotkań Klubu Miłośników Poezji,
13 spotkań autorskich,
9 spotkań i wykładów,
71 lekcji bibliotecznych (w tym lekcje dotyczące regionu),
51 zajęć edukacyjnych, kursów, warsztatów, wystaw, kiermaszy książek, rajdów.
Biblioteka w 2022 r. wzięła udział w akcjach czytelniczych:
Mała książka - wielki człowiek,
Narodowe Czytanie "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza,
Ogólnopolska Akcja „Czytamy z sercem”,
Ocalimy Świat - Cała Polska Czyta Dzieciom i WWF,
Malowana Poezja Rodzinna - przegląd recytatorsko-plastyczny.
W wydarzeniach organizowanych przez Bibliotekę w 2022 r. wzięło udział 4.844 osób (2.501 dorosłych i 2.343 dzieci).
W 2022 r. podpisane zostało porozumienie o współpracy biblioteki z Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Hajnówce. Współdziałanie obu instytucji polegać będzie m. in. na popularyzacji historii rozwoju pożarnictwa powiatu hajnowskiego, podejmowaniu działań edukacyjnych, wystawienniczych i promocyjnych oraz udostępnianiu zbiorów bibliotecznych (fotografii, dokumentów, rękopisów) wchodzących w skład kolekcji regionalnej biblioteki.
W ramach organizacji czasu wolnego dla dzieci podczas zajęć wakacyjnych odbyło się spotkanie z przedstawicielami Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Hajnówce, na temat bezpiecznego wypoczynku i zachowania w czasie wakacji oraz w życiu codziennym. Bibliotekarze od wielu lat propagują i uświadamiają dzieciom i młodzieży, jak ważne jest bezpieczeństwo w sieci. W Dzień Bezpiecznego Internetu organizujemy zajęcia edukacyjne mające na celu pokazanie zagrożeń płynących z niewłaściwego korzystania z Internetu.
Biblioteka systematycznie powiększa księgozbiór o pozycje dotyczące problemów społecznych, z którego korzystają zarówno pracownicy instytucji zajmujących się powyższymi zagadnieniami, studenci, a także rodzice, wychowawcy i nauczyciele. Księgozbiór jest na bieżąco aktualizowany i uzupełniany o nowe pozycje, odpowiadające na potrzeby zainteresowanych czytelników.