budżet obywatelski

wielkość budżetu obywatelskiego w 2022 r.:

150 000

11

Liczba projektów zgłoszonych do realizacji w ramach budżetu obywatelskiego 2022

10

Liczba projektów poddanych pod  głosowanie w ramach budżetu obywatelskiego 2022

6

Liczba projektów wybranych do realizacji w ramach budżetu obywatelskiego 2022

1 372

Liczba osób głosujących w ramach budżetu obywatelskiego 2022

1 303

Liczba osób, które oddały głos ważny w ramach budżetu obywatelskiego 2022

69

Liczba osób, które oddały głos nieważny w ramach budżetu obywatelskiego 2022

Projekty poddane pod głosowanie w ramach BO 2022

Zgodnie z § 16 ust. 2 Uchwały XXVI/200/21 Rady Miasta Hajnówka z dnia 26 maja 2021 r. w sprawie określenia zasad i trybu prowadzenia konsultacji społecznych z mieszkańcami Miasta Hajnówka dotyczących budżetu obywatelskiego na 2022 r. (Dz. Urz. Woj. Podl. z 2021 r. poz. 2283) do realizacji w ramach Budżetu Obywatelskiego na 2022 r. wybranych zostało 6 projektów:

Strefa rekreacji na osiedlu leśna

Projekt dotyczył utworzenia strefy rekreacji: siłowni zewnętrznej na działce przy ul. Wrzosowej w Hajnówce. W ramach zadania na wskazanej działce (numer działki: 1041/1, obręb 4) zamontowano następujące urządzenia: urządzenie wolnostojące orbitrek, urząrzenie wolnostojące narciarz, prasę nożną na słupie nośnym, urządzenie wolnostojące jeździec, urządzenie wolnostojące biegacz, kosz na śmiecie, ławeczkę oraz tablice informacyjną. 

miejska strefa relaksu

Projekt "Miejska Strefa Relaksu" dotyczył stworzenia w Parku Miejskim takiego miejsca, gdzie mieszkańcy będa mogli w ciszy odpocząć, poczytać ksiązkę, czy zrelaksowac się na łonie natury. W miejscu przenzaczonym na realizację proejktu (działka o numerze 1502/47, obręb 1) zostały zamontowane następujące urządzenia: dwa leżaki. hamak, stół piknikowy, czterokolorowy kosz do segregacji śmieci, tablica informacyjna. 

Zdjęcie ławeczek i leżaków w parku.
Zdjęcie ławeczek i leżaków w parku.
Zdjęcie ławeczek i leżaków w parku.

Hajnówka dla młodych

Projekt "Hajnówka dla młodych" zakładał organizację koncertu z muzyką klubowo - taneczną. Wydarzenie zorganizował Hajnowski Dom Kultury, który po rozmowach z młodzieżą, zaprosił w roli wykonawców Smolastego oraz DJ Damka. Koncert odbył się 28 lipca 2022 r. w Amfiteatrze Miejskim. Koncert zgromadził w amfiteatrze kilkaset osób.

koncertowy park kolejowy

Projekt "Koncertowy Park Kolejowy" miał na celu przywrócenie użyteczności parku przy terenie dworca kolejowego oraz zaproponowanie mieszkańcom miasta nieco innej formy spędzenia czasu wolnego. W ramach projektu zrealizowano osiem koncertów muzycznych, podczas których swoją twórczośc zaprezentowali: Piotr Beszterda z Policznej "Marzenia i wspominki", Targanescue "Muzyka przerażająca, potargana i inne wesołe piosenki", Aleksandra Knaś "Przemiany", Kebba/Kova "Cztery żywioły - medytacje", Jacek Hałas "Ballady i Romanse", Marta Andrzejczyk "Kobieta czasownik", Córy Mary (wraz z wystawą prac Dagny Ślepowrońskiej oraz ponownie Jacek Hałas "Zegar bije". 

Zdjęcie artystki grającej na skrzypcach.
Zdjęcie artystki z mikrofonem.

integracja poprzez sport i wypoczynek osób z niepełnosprawnościami, młodzieży, osób starszych

W ramach projektu został zagospodarowany teren przy ul. Warszawskiej (działka nr 1720/6, obręb 5). Została w tym miejscu utworzona tzw. siłownia pod chmurką, na której zamontowano następujące urządzenia: motyl (urządzenie integracyjne z możliwością korzystania przez osoby z niepełnosprawnościami), wyciskanie siedząc (urządzenie integracyjne z możliwością korzystania przez osoby z niepełnosprawnościami), 3 w 1 (twister, wahadło, biegacz), rower fitness, ławka ogrodowa, kosz na śmieci i tablica informacyjna.

Zdjęcie rowerka na siłowni plenerowej.
Zdjęcie urządzenia do ćwiczeń na siłowni plenerowej.

Hajnówka - miasto przyjazne rowerzystom i turystom - przystanki rowerowe

Głównym celem projektu było stworzenie ogólnodostępnego miejsca odpoczynku dla rowerzystów i pieszych, chcących odpocząć podczas wypraw, a przy okazji zachęcenie ich do skorzystania z informacji turystycznej w Hajnówce. Pierwszy przystanek rowerowy został utworzony przed punktem informacji turystycznej (w tym miejscu wykonano prace rozbiórkowe, wykonano ścianę oporową, ułożono nawierzchnię z kostki betonowej, ustawiono barierkę ochronną oraz zamontowano stojaki na rowery, ławki i kosze na śmieci), drugi powstał na skwerze im. Plutonowego Bierwiaczonka (ułożono nawierzchnię z kostki betonowej i zamontowano stojaki na rowery). Oba punkty położone są przy szlaku rowerowym Green Velo, co powoduje, iż duża ilość podróżujących szlakiem oraz odwiedzających Hajnówkę szuka informacji z bezpłatnymi mapkami, przewodnikami i odwiedza punkt informacji turystycznej zlokalizowany w centrum miasta. 

budżet obywatelski na 2023 r.

W 2022 r. odbyły się głosowania Mieszkańców nad Budżetem Obywatelskim na 2023 r.  Harmonogram BO 2023 wyglądał następująco:

Zespół ds. Budżetu Obywatelskiego zweryfikował 8 projektów, z których wszystkie przeszły weryfikację pozytywnie. Głosowanie mieszkańców na projekty odbyło się od 12 września 2022 r. do 23 września 2022 r. 

W ramach przeprowadzonych konsultacji wpłynęło 1.641 kart do głosowania, z czego 1.556 to karty ważne, a 85 zostało uznane za nieważne. O nieważności karty decydowało m.in. niewypełnienie lub nieprawidłowe wypełnienie karty do głosowania, złożenie więcej niż jednej karty do głosowania, głosowanie przez osoby niebędące mieszkańcami Hajnówki, brak zgody rodzica/opiekuna prawnego na głosowanie osoby małoletniej. 

Projekty poddane pod głosowanie w ramach BO na 2023 r.

Na podstawie § 16 ust. 1 Uchwały XXXV/275/22 Rady Miasta Hajnówka z dnia 11 maja 2022 r. w sprawie określenia zasad i trybu prowadzenia konsultacji społecznych z mieszkańcami miasta Hajnówka dotyczących budżetu obywatelskiego na 2023 rok (Dz. Urz. Woj. Podl. poz. 2369) do realizacji w ramach Budżetu Obywatelskiego na 2023 rok wybrane zostały 3 projekty: