Liczba projektów zgłoszonych do realizacji w ramach budżetu obywatelskiego 2022
Liczba projektów poddanych pod głosowanie w ramach budżetu obywatelskiego 2022
Liczba projektów wybranych do realizacji w ramach budżetu obywatelskiego 2022
Liczba osób głosujących w ramach budżetu obywatelskiego 2022
Liczba osób, które oddały głos ważny w ramach budżetu obywatelskiego 2022
Liczba osób, które oddały głos nieważny w ramach budżetu obywatelskiego 2022
Projekty poddane pod głosowanie w ramach BO 2022
Zgodnie z § 16 ust. 2 Uchwały XXVI/200/21 Rady Miasta Hajnówka z dnia 26 maja 2021 r. w sprawie określenia zasad i trybu prowadzenia konsultacji społecznych z mieszkańcami Miasta Hajnówka dotyczących budżetu obywatelskiego na 2022 r. (Dz. Urz. Woj. Podl. z 2021 r. poz. 2283) do realizacji w ramach Budżetu Obywatelskiego na 2022 r. wybranych zostało 6 projektów:
Projekt dotyczył utworzenia strefy rekreacji: siłowni zewnętrznej na działce przy ul. Wrzosowej w Hajnówce. W ramach zadania na wskazanej działce (numer działki: 1041/1, obręb 4) zamontowano następujące urządzenia: urządzenie wolnostojące orbitrek, urząrzenie wolnostojące narciarz, prasę nożną na słupie nośnym, urządzenie wolnostojące jeździec, urządzenie wolnostojące biegacz, kosz na śmiecie, ławeczkę oraz tablice informacyjną.
Projekt "Miejska Strefa Relaksu" dotyczył stworzenia w Parku Miejskim takiego miejsca, gdzie mieszkańcy będa mogli w ciszy odpocząć, poczytać ksiązkę, czy zrelaksowac się na łonie natury. W miejscu przenzaczonym na realizację proejktu (działka o numerze 1502/47, obręb 1) zostały zamontowane następujące urządzenia: dwa leżaki. hamak, stół piknikowy, czterokolorowy kosz do segregacji śmieci, tablica informacyjna.
Projekt "Hajnówka dla młodych" zakładał organizację koncertu z muzyką klubowo - taneczną. Wydarzenie zorganizował Hajnowski Dom Kultury, który po rozmowach z młodzieżą, zaprosił w roli wykonawców Smolastego oraz DJ Damka. Koncert odbył się 28 lipca 2022 r. w Amfiteatrze Miejskim. Koncert zgromadził w amfiteatrze kilkaset osób.
Projekt "Koncertowy Park Kolejowy" miał na celu przywrócenie użyteczności parku przy terenie dworca kolejowego oraz zaproponowanie mieszkańcom miasta nieco innej formy spędzenia czasu wolnego. W ramach projektu zrealizowano osiem koncertów muzycznych, podczas których swoją twórczośc zaprezentowali: Piotr Beszterda z Policznej "Marzenia i wspominki", Targanescue "Muzyka przerażająca, potargana i inne wesołe piosenki", Aleksandra Knaś "Przemiany", Kebba/Kova "Cztery żywioły - medytacje", Jacek Hałas "Ballady i Romanse", Marta Andrzejczyk "Kobieta czasownik", Córy Mary (wraz z wystawą prac Dagny Ślepowrońskiej oraz ponownie Jacek Hałas "Zegar bije".
W ramach projektu został zagospodarowany teren przy ul. Warszawskiej (działka nr 1720/6, obręb 5). Została w tym miejscu utworzona tzw. siłownia pod chmurką, na której zamontowano następujące urządzenia: motyl (urządzenie integracyjne z możliwością korzystania przez osoby z niepełnosprawnościami), wyciskanie siedząc (urządzenie integracyjne z możliwością korzystania przez osoby z niepełnosprawnościami), 3 w 1 (twister, wahadło, biegacz), rower fitness, ławka ogrodowa, kosz na śmieci i tablica informacyjna.
Głównym celem projektu było stworzenie ogólnodostępnego miejsca odpoczynku dla rowerzystów i pieszych, chcących odpocząć podczas wypraw, a przy okazji zachęcenie ich do skorzystania z informacji turystycznej w Hajnówce. Pierwszy przystanek rowerowy został utworzony przed punktem informacji turystycznej (w tym miejscu wykonano prace rozbiórkowe, wykonano ścianę oporową, ułożono nawierzchnię z kostki betonowej, ustawiono barierkę ochronną oraz zamontowano stojaki na rowery, ławki i kosze na śmieci), drugi powstał na skwerze im. Plutonowego Bierwiaczonka (ułożono nawierzchnię z kostki betonowej i zamontowano stojaki na rowery). Oba punkty położone są przy szlaku rowerowym Green Velo, co powoduje, iż duża ilość podróżujących szlakiem oraz odwiedzających Hajnówkę szuka informacji z bezpłatnymi mapkami, przewodnikami i odwiedza punkt informacji turystycznej zlokalizowany w centrum miasta.
W 2022 r. odbyły się głosowania Mieszkańców nad Budżetem Obywatelskim na 2023 r. Harmonogram BO 2023 wyglądał następująco:
zgłaszanie projektów – od 20 czerwca 2022 r. do 22 lipca 2022 r.,
weryfikacja projektów i ogłoszenie wstępnej listy projektów ocenionych pozytywnie i negatywnie – do 26 sierpnia 2022 r.,
głosowanie mieszkańców na projekty – od 12 września 2022 r. do 23 września 2022 r.,
ustalenie i ogłoszenie wyników głosowania – do 7 października 2022 r.
Zespół ds. Budżetu Obywatelskiego zweryfikował 8 projektów, z których wszystkie przeszły weryfikację pozytywnie. Głosowanie mieszkańców na projekty odbyło się od 12 września 2022 r. do 23 września 2022 r.
W ramach przeprowadzonych konsultacji wpłynęło 1.641 kart do głosowania, z czego 1.556 to karty ważne, a 85 zostało uznane za nieważne. O nieważności karty decydowało m.in. niewypełnienie lub nieprawidłowe wypełnienie karty do głosowania, złożenie więcej niż jednej karty do głosowania, głosowanie przez osoby niebędące mieszkańcami Hajnówki, brak zgody rodzica/opiekuna prawnego na głosowanie osoby małoletniej.
Projekty poddane pod głosowanie w ramach BO na 2023 r.
Na podstawie § 16 ust. 1 Uchwały XXXV/275/22 Rady Miasta Hajnówka z dnia 11 maja 2022 r. w sprawie określenia zasad i trybu prowadzenia konsultacji społecznych z mieszkańcami miasta Hajnówka dotyczących budżetu obywatelskiego na 2023 rok (Dz. Urz. Woj. Podl. poz. 2369) do realizacji w ramach Budżetu Obywatelskiego na 2023 rok wybrane zostały 3 projekty:
Plac zabaw dla dzieci na osiedlu Dolne,
„Wakacyjne Granie” – Koncertowa Hajnówka,
Siłownia zewnętrzna na osiedlu Dolne.