DZIAŁALNOŚĆ KULTURALNA

wydatki na kulturę w 2022 r.

2 755 989

+8,43%

do roku 2021

dotacja podmiotowa dla  domów i Ośrodków Kultury, Świetlic i klubów w 2022 r.

1 475 000

+22,60%

do roku 2021

Wydarzenia kulturalne w 2022 r.

zorganizowane lub współorganizowane przez hajnowski dom kultury

Działo się...

320

wydarzeń 

63

seanse filmowe

49

warsztatów

26 744

odbiorców wydarzeń 

133

imprezy i zajęcia dla dzieci

22

koncerty, festyny

koncerty, festyny

Zdjęcie Zespołu Mażoretek na scenie.
Zdjęcie dzieci na scenie podczas występu.
Zdjęcie młodzieży podczas występu muzycznego.

 festiwale, konkursy, przeglądy

Zdjęcie przedstawia występ muzyczny.

 imprezy plenerowe

Zdjęcie przedstawia występ taneczny.
Zdjęcie przedstawia warsztaty z szydełkowania.
Zdjęcie osób przy stoisku z wyrobami z szydełka.
Zdjęcie osób na leżakach w parku.
Zdjęcie dzieci wykonujących prace plastyczne.

spektakle muzyczne i teatralne

Zdjęcie nastolatki przy biurku z laptopem.
Zdjęcie przedstawia występ muzyczny.
Zdjęcie przedstawia występ muzyczny kobiet.
Zdjęcie przedstawia występ kobiet na scenie.

wystawy

Zdjęcie osób oglądających wystawę fotograficzną.
Zdjęcie przedstawia występ młodych skrzypaczek..

imprezy i zajęcia dla dzieci

Zdjęcie dzieci i funkcjonariuszek policji na sali.
Zdjęcie chłopca w żółtej kamizelce.
Zdjęcie dzieci podczas ćwiczeń jogi.
Zdjęcie przedstawia występ mażoretek.
Zdjęcie przedstawia występ mażoretek.
Zdjęcie przedstawia występ taneczny.

warsztaty

Zdjęcie kobiet i dzieci wykonujących prace plastyczne z bibuły.
Zdjęcie młodzieży wykonujących rysunki na podłodze w sali.

kino

Plakat "Kino plenerowe".
Plakat "Bulbamovie".

spotkania podróżnicze

Zdjęcie kobiety i mężczyzny.
Plakat "Pieszo przez Ameryki".

pozostałe spotkania i uroczystości

działalność w zakresie edukacji i animacji kulturalnej

W 2022 r. przy Hajnowskim Domu Kultury działały 43 grupy amatorskich zespołów artystycznych i kół zainteresowań gromadząc średnio ok. 870 uczestników tygodniowo. Były to zespoły wokalne, taneczne, taneczno-rytmiczne, teatralne, plastyczne, rękodzielnicze, z robotyki, których uczestnikami były dzieci, młodzież i dorośli. Wychodząc naprzeciw za potrzebowaniom naszego społeczeństwa dom kultury ciągle poszerza swoją ofertę. Od września 2022 r. ruszyła kolejna grupa wokalna dla najmłodszych. Od września ruszyły, również nowe zajęcia z akrobatyki artystycznej oraz została uaktualniona oferta zajęć dla dorosłych o formę aktywności fizycznej pilates.

Grupy amatorskich zespołów artystycznych i kół zainteresowań

Zespoły i uczestnicy zajęć prowadzonych w Hajnowskim Domu kultury rozwijając swoje pasje w 2022 r. występowali podczas wydarzeń organizowanych w Hajnówce, ale też reprezentowali Miasto Hajnówka na zewnątrz oraz osiągnęli znaczne sukcesy:

Zdjęcie przedstawia występ przedszkolaków.

Zespół Tańca Ludowego „Przepiórka” (4 grupy) 

Zespół Tańca Ludowego „Przepiórka” tworzą dzieci i młodzież w wieku od 6 do 18 lat z hajnowskich przedszkoli, szkół podstawowych oraz średnich. W 2022 r. istniało 5 grup wiekowych z czasem z powodu przedziału wiekowego liczba grup zmniejszyła się do 4, jednak uczestników nie ubyło. Łącznie zespół liczył blisko 100 osób, a dotychczas tańczyło w nim już ponad 400 osób, które pozostały jego wiernymi sympatykami. 

Zespół jest dobrze znany mieszkańcom woj. podlaskiego. Dotychczas wystąpił już na 684 koncertach. W swoim repertuarze zespół posiada polskie tańce narodowe, tańce podlaskie oraz innych regionów Polski (m.in. lubelskie, biłgorajskie, kurpiowskie, śląskie, cieszyńskie). „Przepiórka” wzbogaca swój program także o tańce innych narodów. Szczególną uwagę poświęca tańcom białoruskim i ukraińskim, których piękno i dynamizm rozgrzewa zarówno tancerzy, jak i publiczność. Prezentuje programy w oryginalnych, autentycznych kostiumach. Zespół Tańca Ludowego spełnia istotną rolę w lokalnej społeczności. Młodym pokazuje inną formę spędzania czasu, innych zaraża miłością do folkloru  a wszystkim przekazuje tradycję. W 2022 r. Zespół otrzymał nagrodę Marszałka Województwa Podlaskiego w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury.

W 2022 r. ZTL „Przepiórka” brał udział w:

oraz wystąpił w części artystycznej następujących imprez:

Zdjęcie nastolatek.

Zespół Tańca Nowoczesnego „ILUZJA”   

Zespół powstał w 2002 r. ILUZJA to grupa młodych dziewczyn, które poprzez taniec ukazują swoje uczucia oraz wyzwalają energię. Połączyła je pasja. W swoim repertuarze grupa posiada, między innymi taniec hip hop, lecz stara się również rozwijać w innych kierunkach.

W 2022 r. zespół wystąpił w części artystycznej następujących imprez:

Zdjęcie dzieci i młodzieży w sali gimnastycznej.

Zespół Tańca Nowoczesnego „ABRAKADABRA” (3 grupy)

Zespół powstał w 2008 r., tworzą go  dzieci w wieku od 6 do 14 lat. Po raz pierwszy zaprezentował się podczas Lata z Radiem, później występował już coraz częściej na różnych imprezach organizowanych w Hajnowskim Domu Kultury. W repertuarze zespołu znajdują się tańce nowoczesne. 

W skład zespołu wchodzą dzieci w 3 grupach wiekowych (6-8 lat, 8-11 lat, 11-14 lat). Zespół Tańca Nowoczesnego ABRAKADABRA wykonuje różne formy tańca, aby w przyszłości każde dziecko mogło sobie wybrać ten styl, który czuje najbardziej. Dzieci występują na różnych imprezach organizowanych przez nasze miasto.

W 2022 r. Zespół Tańca Nowoczesnego „Abrakadabra” brał udział:


W 2022 r. wystąpił podczas następujących imprez:

Zdjęcie dzieci.

Taniec Towarzyski (3 grupy)

Nauka tańca towarzyskiego w 2022 r. prowadzona była w 3 grupach: jednej dla dzieci i dwóch dla osób dorosłych. W grupie dla dzieci i jednej dla dorosłych program nauczania obejmował tańce latynoamerykańskie oraz standardowe.


Natomiast w drugiej grupie dla dorosłych doskonalono kroki popularnego, latynoamerykańskiego tańca - salsy, zarówno w parze jak i solo.


W 2022 r. zespół wystąpił podczas następujących imprez:

Zdjęcie mażoretek "Shock", z medalami.

Mażoretki „SHOCK” (6 grup) 

Mażoretki działają przy Hajnowskim Domu Kultury od 2009 r. Na zajęciach ćwiczą choreograficzne układy taneczno-marszowe do muzyki orkiestr dętych oraz żonglowanie i podrzucanie przy tym pałeczek mażoretkowych (tzw. Batonów). Podczas parad spełniają nie tylko funkcję widowiskowego dodatku, ale przy pomocy wykonywanych gestów sygnalizują zbliżający się zakręt, zakończenie utworu, zmianę rytmu. 

Mażoretka maszerująca przed orkiestrą zwana jest tamburmajorką. Wraz z hajnowską orkiestrą dętą jak i bez wielokrotnie grupa uświetniała swoimi występami imprezy organizowane na terenie miasta. 

Ogromnym wyróżnieniem i docenieniem ciężkiej pracy w 2022 r. był wyjazd zespołu na Mistrzostwa Świata w Chorwacji oraz wywalczenie tytułu Mistrza Świata.

W 2022 r. Mażoretki wzięły udział w:

oraz wystąpiły w części artystycznej następujących imprez:

Zdjęcie przedstawia osoby przy sztalugach z obrazami.

Klub Plastyka „START”

Od 2010 r. w pracowni plastycznej HDK spotyka się dwa razy w miesiącu grono osób zainteresowanych działaniami plastycznymi. Grupę stanowią uczestnicy 18+, różnych profesji, ale z pasją i zamiłowaniem do sztuki. Są wśród nich twórcy amatorzy, mający duże doświadczenie plastyczne i zupełni ,,laicy” chcący spróbowania swych sił np. w rysowaniu. Jest młodzież poszukująca swojej artystycznej drogi i osoby starsze, emeryci odkrywający dawno uśpiony talent. Działalność w Klubie polega na swobodnej twórczości, bardzo indywidualnej realizacji plastycznych pomysłów. Podsumowaniem pracy są wystawy wspólnego dorobku odbywające się co dwa lata.

Zdjęcie dzieci z liśćmi klonu.

Koło Plastyczne „MISZ MASZ”  (3 grupy

Spotkania koła plastycznego "Misz Masz" to twórcze zabawy plastyczne, które pobudzają kreatywność dziecka, rozwijają jego sprawność manualną, a przede wszystkim dają dużo radości i satysfakcji z działań. Przeznaczone są dla młodszych dzieci w wieku 6-8 lat. W programie zajęć realizowane są różne techniki plastyczne i rękodzielnicze dostosowane do wieku dzieci. Uczestnicy koła plastycznego od najmłodszych lat poprzez zabawę uczą się samodzielności w wykonywaniu prac oraz adaptacji z rówieśnikami.

Zdjęcie dzieci z torbami.

Koło Plastyczne „Deformacja” (3 grupy)

Koło istnieje od 1991 r. Pracownia oferuje zajęcia z rysunku, malarstwa, grafiki, rzeźby i form przestrzennych. Wielu uczestników „Deformacji” kontynuuje naukę w szkołach artystycznych. W 2022 r. działało w trzech grupach wiekowych (7-15 lat). 

Uczestnictwo w zespole plastycznym to znakomita możliwość doskonalenia umiejętności i rozwijania zainteresowań. Maluchy tworzą często poprzez zabawę, np. malują palcami, lepią z plasteliny albo tworzą kompozycje z wcześniej uzbieranych „skarbów natury” (nasion, piór, kamieni).


W grupie starszej młodzież realizuje warsztaty z martwej natury, portretu, studium postaci, studium architektury i pejzażu w plenerze. Pracownia oferuje im zajęcia z rysunku (ołówkiem, tuszem, węglem), malarstwa (akwarela, pastele, farby plakatowe, akrylowe, olejne, witrażowe), grafiki (kalkograf, monotypia, druk stemplem, kartonoryt, linoryt) rzeźby i form przestrzennych (glina, masa papierowa, solna, formowanie z drutu).


Twórczość koła stale można oglądać w Galerii HDK oraz na ukazujących dorobek całoroczny wystawach czerwcowych. Nasi uczestnicy są laureatami konkursów plastycznych o zasięgu krajowym i międzynarodowym.


W 2022 r. koło plastyczne „Deformacja” brało udział w :

Zdjęcie kobiet wykonujących tkaniny artystyczne.

Pracownia Gobelinu dla dorosłych

,,Pracownia Gobelinu” dla dorosłych działa od 2004 r. Koło skupia 10 osób różnych wiekowo i zawodowo, dla których twórczość stanowi przeciwwagę dla zgiełku życia codziennego i pozwala się odstresować, odpocząć. Różnorodność barw i faktury włókien sprawia, że każdy etap powstawania tkaniny jest fascynującą przygodą. 

Każdy uczestnik po zapoznaniu się podstawowymi technikami stara się wypracować własne sploty i własne rozumienie tkaniny artystycznej. Pracownia bierze udział w przeglądach i konkursach ogólnopolskich.


W 2022 r. Pracownia brała udział w 20. Ogólnopolskim Przeglądzie Amatorskiej Tkaniny Unikatowej w Bydgoszczy. 

Zespół Pieśni "Echo Puszczy".

Zespół Pieśni HDK „Echo Puszczy”

Zespół Pieśni Hajnowskiego Domu Kultury powstał w 1982 r. Od 40 lat zespół promuje, pielęgnuje i podtrzymuje podlaskie tradycje kulturowe związane ze śpiewem wśród mieszkańców Podlasia, Polski i poza granicami kraju. Zespół jest zintegrowany ze środowiskiem lokalnym, z niego wyrasta, tworzą go wyłącznie amatorzy, z miłości do kultury, muzyki ludowej, z pasji do śpiewu i kultywowania tradycji przodków, mieszkańców regionu wschodniego Podlasia. 

Bierze czynny udział w różnorodnych imprezach kulturalnych woj. podlaskiego, występuje poza granicami kraju. Zajmuje czołowe miejsca w konkursach, przeglądach, festiwalach. W swoim repertuarze posiada pieśni białoruskie i polskie.  

W listopadzie 2022 r. Zespół Pieśni „Echo Puszczy” obchodził Jubileusz 40-lecia swojego istnienia. Z tej okazji Dyplomy Uznania otrzymali wieloletni i najbardziej zaangażowani w życie zespołu członkowie Zespołu: Maria Sapieżyńska, Michał Tarasiuk, Lidia Siegień, Włodzimierz Korolko, Nina Gagan, Mikołaj Onikijuk i Leonida Orabczuk oraz dyrygent zespołu Alina Niegierewicz. Nie zabrakło również podziękowań byłym członkom zespołu, którzy licznie przybyli na jubileuszowy koncert. 

Z okazji tak pięknego jubileuszu jakim jest 40-lecie istnienia, Zespół otrzymał nagrodę okolicznościową od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz nagrodę rzeczową od Marszałka Województwa Podlaskiego. W roku sprawozdawczym Zespół otrzymał również nagrodę Marszałka Województwa Podlaskiego w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury.  


W 2022 r. Zespół Pieśni HDK „Echo Puszczy”  brał udział w konkursach:

oraz wystąpił w części artystycznej następujących imprez:

Chór Miasta Hajnówka.

Chór Miasta Hajnówka

Chór Miasta Hajnówka powstał jesienią 2019 r. z inicjatywy hajnowian kochających śpiew. Chór wykonuje muzykę kompozytorów klasycznych, współczesnych oraz muzykę folklorystyczną w języku polskim, białoruskim oraz ukraińskim. Prezentuje się podczas licznych koncertów w  Hajnowskim Domu Kultury, uświetnia swoim śpiewem uroczystości kulturalne na terenie miasta, powiatu oraz całego województwa podlaskiego. 

W 2022 r. Chór Miasta brał udział w:

oraz wystąpił w części artystycznej następujących imprez:

Zdjęcie wokalistek Studia Piosenki Estradowej.

Studio Piosenki Estradowej

Studio istnieje od lutego 2007 r. W swoim gronie zrzesza uzdolnione muzycznie dzieci i młodzież z Hajnówki oraz powiatu hajnowskiego. Uczestnicy pracują nad emisją głosu, dykcją oraz interpretacją utworów. Młodzi wokaliści biorą udział w konkursach, przeglądach i festiwalach piosenki na terenie województwa, kraju, a także za granicą zdobywając czołowe lokaty. 

Młode wokalistki zdobywają ogrom nagród i wyróżnień. Są finalistkami ponad 500 festiwali i konkursów o zasięgu wojewódzkim, ogólnopolskim i międzynarodowym. Rokrocznie otrzymują stypendia artystyczne Marszałka Województwa Podlaskiego. W repertuarze Studia znajdują się utwory w języku polskim, białoruskim, ukraińskim, a także autorskie piosenki z gatunku poezji śpiewanej. 


Studio Piosenki realizuje własne koncerty i tworzy spektakle muzyczne. Do najważniejszych artystycznych wydarzeń zrealizowanych w 2022 r. należą m.in. spektakle: „Hej kolęda, kolęda”, „Dziennik Małgorzaty”, „Dziecięcy świat dźwiękiem malowany” oraz Jubileuszowy Koncert z okazji 15-lecia działalności i Koncert podsumowujący warsztaty wokalne. Z okazji tak pięknego jubileuszu jakim jest 15-lecie istnienia, Zespół otrzymał nagrodę okolicznościową od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz nagrodę rzeczową od Marszałka Województwa Podlaskiego. 


W 2022 r. Studio Piosenki zostało laureatem Plebiscytu NIEBIESKI MIKROFON Polskiego Radia Białystok. Nagrodą Prezesa Polskiego Radia Białystok był pełnowymiarowy koncert LIVE na antenie radia, który odbył się w czerwcu 2022 roku. W 2022 roku Studio zrealizowało projekt „Dziecięcy świat dźwiękiem malowany”, którego tematyka dotyczyła praw i potrzeb dzieci. W ramach programu zostały napisane i skomponowane autorskie piosenki. Do jednej z nich nagrano profesjonalny teledysk.


W 2022 r. Studio Piosenki HDK brało udział w konkursach:

Studio Piosenki HDK w 2022 r. wystąpiło podczas wydarzeń:

SPE w 2022 r. brało udział w 41 festiwalach, konkursach, przeglądach zdobywając czołowe miejsca.

Grupa „Dzwonki” podczas występu.

Grupa „Dzwonki”

Grupa powstała w 2008 r. i działa przy Hajnowskim  Domu Kultury. Skupia dzieci z hajnowskich przedszkoli i szkół podstawowych. Prowadzi ją pani Wiera Masajło - emerytowana nauczycielka, która przygotowuje dzieci do konkursów recytatorskich i teatralnych w języku białoruskim

Grupa „Dzwonki” w 2022 r. brała udział w:

oraz wystąpiła w części artystycznej IV Jarmarku Bożonarodzeniowego w Hajnówce - 18.12.2022.